Na cestě za rozvojem

svycarsko-ceska-spoluprace  nadace-partnerstvi-lide-a-priroda

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce

www.swiss-contribution.cz              www.nadacepartnerstvi.cz

Po dvou letech končí společné putování vsetínské Diakonie a projektu „Na cestě za rozvojem“.

Jaká ta cesta byla a kam jsme po ní došli?

Vpravdě mílovými kroky jsme se posunuli v oblasti PR. Náš tým se rozrostl o novou posilu – PR pracovnici – která zajišťuje to, aby se o Diakonii vědělo. Jejím hlavním úkolem je informovat o všem co se u nás děje a celkově středisko zviditelňovat – že se věc daří, potvrzuje jedna reakce z médií:“ Diakonie? Ale o vás jsme měli reportáž minulý týden…ano, to téma je sice zajímavé, ale my nemůžeme psát pořád jen o vás…“

Dalším významným krokem bylo zpracování marketingového plánu střediska. Zpočátku jsme si s ním tak trochu nevěděli rady – přece jen: marketing a neziskovka? Spojenými silami a za pomoci odborníka se nám ale nakonec podařilo vytvořit obsáhlý dokument, který popisuje, kam a jak se chceme dostat nejen v oblasti marketingu, ale též fundraisingu a PR v následujících třech letech.

Významným mezníkem (a zároveň třešničkou na dortu) byla kompletní inovace vizuálního stylu střediska. Vzniklo nejen nové logo střediska, ale svoje loga získalo i všech 7 námi poskytovaných sociálních služeb. Máme zcela nové propagační a informační materiály (letáky, plakáty), vznikly též speciální letáky komiksového typu i 4 krásné mobilní rolety. A co je hlavní  - naše „nová vizáž“ se veskrze líbí.

Nerozvíjeli jsme se však jen navenek, ale zaměřili jsme se i na vnitřní rozvoj poskytovaných služeb. Velkou pomocí je pro pracovníky Mozaiky nové osobní vozidlo, které nahradilo nohy a jízdní kola – tedy dva hlavní dopravní prostředky, které měli pracovníci až doposud k dispozici. Přesuny mezi uživateli se o poznání zrychlily a práce je o mnoho efektivnější.

A co by to bylo za společnou cestu, kdyby z ní neměli prospěch i naši uživatelé?

Říkáme tomu „aktivizační programy pro uživatele“ – jedná se v podstatě o společná výtvarná tvoření a rukodělné dílny, ale můžeme tomu také klidně říkat válení, plácání, ňahňání a patlání barev, keramické hlíny, papíru či čehokoliv jiného, co nám přijde pod ruku…Je u toho báječná zábava, naši uživatelé – senioři i děti – přitom aktivizují svoje ruce i myšlení a výsledkem jsou milé drobnosti (misky, stojánky, květináče, perníčky, košíčky, jehelníčky,…), které pak zkrášlují společné prostory nebo jsou věnovány našim dárcům jako malé poděkování za jejich podporu a přízeň.

Stihli jsme toho za ty dva roky moc nebo málo? Jisté je, že vývoj Diakonie Vsetín zdaleka nekončí, můžeme však s klidem konstatovat, že právě absolvovaný úsek „cesty za rozvojem“ byl hodně vydařený.

Celkové náklady projektu:  1.926.448,- Kč

Grant z Programu švýcarsko-české spolupráce:  1.732.603,- Kč