Pomáhat nezisku nemusí pouze peníze

Není pravda, že k tomu, aby bylo někomu pomoženo, je vždy potřeba darovat pouze peníze. Důkaz nedávno přinesla firma Hajdik z Jablůnky, když místo převodu financí na účet obdarovaného, v tomto případě Diakonie Vsetín, ve vlastní režii zajistila úpravu a zvelebení venkovního prostranství kolem (na podzim otevřeného) Domova Vyhlídka na Horním Městě ve Vsetíně. Hodnota vstřícnosti převýšila sto tisíc korun!

Pomáhat nezisku nemusí pouze peníze
Pomáhat nezisku nemusí pouze peníze

„Na naše náklady jsme renovovali například oplocení kolem celého areálu, lavičky v parčíku u domu a přilehlých částech objektu, lazurou jsme ošetřili a připravili desky pro spojovací můstek mezi Domovem Jabloňová a zahradou,“ přiblížila Iva Adámková, koordinátorka pomoci, která se na zvelebení areálu také aktivně podílela.

Ondřej Diblík a Iva Adámková natírají sloupky plotu kolem Domova Jabloňová Barvu na některé části opravovaného venkovního zařízení ale nenanášeli řemeslníci na místě samém. „Zvolili jsme náročnější variantu spočívající v rozebrání jednotlivých dílů, například plotu, a odvezení do našeho závodu,“ poznamenala vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Veronika Fialová. „To proto, že jsme mohli použít kvalitnější barvu a technologii zaručující delší dobu trvanlivosti nátěru,“ upřesnil technolog lakování a místopředseda představenstva Milan Hajdík.

Podobnou pomoc zajišťovala lakovna z Jablůnky poprvé. „Je to dobrá praxe i vhodná forma pomoci také pro další firmy. Není potřeba dávat jen peníze. Tam, kde je to alespoň trochu možné, mohou donátoři pomoci neziskovému sektoru i tím, co vyrábí, co umí. Prostě tím, co je jim, jak se říká, vlastní,“ dodala marketingová specialistka firmy Kateřina Jašková.

Souhlasí s ní ředitel Diakonie Vsetín, Dan Žárský. „Zaměstnanci lakovny se do renovací pustili s velkou profesionalitou a důkladností. Senioři, kteří využívají zahradu při Domově Jabloňová a Vyhlídka, výsledky jejich práce mají každý den před očima a využívají je.“

A co na to ti, kterým je pomoc lakovny určena především? „Lavičky jsou krásné. Vypadají jako nové. Všichni od Hajdíků zaslouží velkou pochvalu. A plot? Ten je taky jako nový, opravdu. Jsem moc ráda za tak krásné prostředí,“ vyznala se klientka Domova Vyhlídka Marta Juříčková.

Firma Hajdik finančně podporuje práci Diakonie Vsetín od roku 2016. „Tentokrát však získala naše spolupráce další rozměr mající podobu času jejich zaměstnanců. Jsme za to moc a moc vděční,“ neskrývala vděk vedoucí marketingového oddělení Diakonie Vsetín Jana Najtová.

Autor článku Dušan Póč / Valašský deník

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín