Cvičení doma a poslech knižní klasiky – tipy pro seniory v době pandemie

27. ledna 2021

Doba epidemiologických opatření se stále prodlužuje a senioři jsou nuceni zůstávat stále doma. Našli jsme proto pro ně několik zajímavých odkazů na cvičení doma, na poslech známých knih či Vyprávjanek z Karlovic a nabídli ke stažení i materiály k trénování paměti.

Cvičení doma a poslech knižní klasiky – tipy pro seniory v době pandemie
27. ledna 2021 - Cvičení doma a poslech knižní klasiky – tipy pro seniory v době pandemie

Hýbejte se doma, každý den trochu 

Uvidíte, že pár minut denně je nejen zvládnutelných, ale hlavně příjemných, a že to funguje - bude vám lépe po těle i na duši.

Pár minut cvičení a bude vám lépe po těle i na duši"Současná opatření se sice pomalu uvolňují, ale stále to není ono a nikdo úplně neví, kdy budeme opět žít bez omezení… S ohledem na situaci dochází k dalšímu snižování té přirozené pohybové aktivity v průběhu dne (na nákup, do kina, na návštěvu) a více a více žijeme on-line. Čím déle to bude trvat, tím více negativních dopadů na naše zdraví to bude mít. A zdaleka se to netýká jen osob v pokročilém věku. Čím jsme ale starší a křehčí, tím více a rychleji může nedostatek pohybu ohrožovat bezpečnost či schopnost komfortně zvládat každodenní činnosti! Změnit to může i pouhých pár minut denně!", říká Kateřina Macháčová, zakladatelka portálu POHYB PRO ŽIVOT a tvůrkyně konceptu cvičení PERMANENTO.

Seniorům (ale nejen jim), doporučujeme její sestavy pohybu pro každý den od pondělí do neděle. Najdete je na tomto odkazu: Opatření proti opatřením :: Pohyb-pro-zivot

 

A ještě další tipy na cvičení….

Cvičeni od Jitky Suché: https://www.youtube.com/watch?v=H4h80FKC7-g

Cvičení na židlích: https://www.youtube.com/watch?v=ZYNTNP-t8do&t=328s

Cvičením proti bolesti: 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLuFItaIpVtRSao9gxKAkKT9YPeMZk8qD-

Cvičení s Petrem Veletou: https://www.youtube.com/watch?v=6635mQrVDVI

 

 

Čtení pro seniory

Až si zacvičíte, máme pro vás ještě jeden tip – a to čtení pro seniory, které připravil Nadační fond Úsměv seniorům. Známé osobnosti namluvili jednotlivé kapitoly nebo celé knihy jako Dášenka, Babička, Malý princ, Osudy dobrého vojáka Švejka či Fimfárum Jana Wericha. Vše najdete na tomto odkaze: www.usmevseniorum.cz/predcitani. Pod odkazem je možné video spustit online, nebo stáhnout. Vše je naprosto zdarma.

Čtení pro seniory - známé knihy nebo Vyprávjanky z KarlovicDalším možností je poslech Vyprávjanek z Karlovic, který natočil Folklorní soubor Jasénka ze Vsetína. Za normálních okolností by připravoval na svá taneční a hudební vystoupení. Dnešní doba tomu však nepřeje, proto se rozhodli inspirovat našimi předky, kteří zimní večery trávili v chalupách, drali peří a u toho si vyprávěli pohádky, povídky a legendy…

Odkaz najdete zde:

Bylo nebylo: Vyprávjanky z Karlovic by Tož tak • A podcast on Anchor

 

Cvičení paměti

Tím posledním, co vám dnes nabídneme je procvičování paměti. K cvičení paměti můžete využít dostupných křížovek, sudoku nebo osmisměrek. Ke stažení vkádáme doplňovačky, které využíváme v Denním stacionáři Zahrada.

Doplň rčení.pdf    Přísloví, pořekadla.pdf    Slova opačného významu.pdf

Najdi chybu.pdf    Přiřazování.pdf    Vytváření dvojic.pdf

 

Věříme, že pro vás budou zmíněné odkazy užitečné a slibujeme, že kdybychom našli další, rádi vám je opět představíme. Přejeme Vám pevné zdraví!

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín