Ve stáří jako v bavlnce. Diakonie Vsetín otevírá třetí domov pro seniory!

28. srpna 2018

Když se přihlásí úbytek sil, některým lidem se podaří využít pomoci v domově pro seniory a zároveň získají společnost vrstevníků. Řada dalších však čeká na to, až se objeví volné místo. Současný stav je takový, že v každém domovu evidují desítky či spíše stovky žádostí a jen malá část je uspokojena. Diakonie Vsetín je organizací, která dlouhodobě řeší tento stav a intenzivně se snaží o navýšení počtu těchto zařízení v rámci regionu. Ve čtvrtek 13. září slavnostně otevře Domov Vyhlídka, který nabídne 20 lůžek.

Ve stáří jako v bavlnce. Diakonie Vsetín otevírá třetí domov pro seniory!
28. srpna 2018 - Ve stáří jako v bavlnce. Diakonie Vsetín otevírá třetí domov pro seniory!

TZ Pozvání na otevření Domova Vyhlídka .pdf

Domov Jabloňová pro lidi s Alzheimerovou chorobou a Domov Harmonie jsou zařízení, která již několik let slouží seniorům z Valašska. Třetí domov, který nese název Domov Vyhlídka, otevře Diakonie Vsetín v polovině září. „Kapacity obou našich domovů jsou naprosto naplněné. Poptávka po volných místech roste v přímé úměře stárnutí populace. Proto jsme se rozhodli napnout síly k rekonstrukci již třetí budovy na Vsetíně a tak umenšit počet neuspokojených žádostí o pobyt v tomto typu zařízení,“ uvedl Dan Žárský, ředitel vsetínské Diakonie.

Výstavba domova Vyhlídka započala v květnu 2017. Diakonii Vsetín se podařilo získat na Ministerstvu práce a sociálních věcí 24, 5 milionu, 3 miliony z rozpočtu Zlínského kraje, 2 miliony z rozpočtu Města Vsetína a dalších 2,8 milionu korun od Diakonie Českobratrské církve evangelické. „Pro podporu projektu Domova Vyhlídka jsme se obraceli i na firmy a individuální osoby. Doposud jsme od 56 dárců získali 8.466.385,- korun! Velmi si jejich důvěry vážíme a spolu s nimi sdílíme radost z díla, které má celospolečenský přínos pro náš region,“ doplnil Dan Žárský.

Slavnostní otevření nového domova, s adresou na Strmé ulici 34, chystá vsetínská Diakonie na čtvrtek 13. září od 14 hodin. Součástí programu bude prezentace fotografií z průběhu stavby, poděkování dárcům, společný přípitek a samozřejmě prohlídka domova. K nahlédnutí budou jednotlivé pokoje budoucích klientů, tak i společné prostory a zázemí domova. O příjemnou atmosféru celého odpoledne se postará cimbálová muzika v čele s Jiřím Kašparem.

Projekt Domov Vyhlídka je realizován díky finanční podpoře:

logoMPSV-m-sm     zk_logo     mu znak     lesy-cr-horizontal1      otto_logo      CSOB_r     logo-vizovice

Desatero vsetínské Diakonie pro útulné domovy seniorů:

Zabydlený prostor tvoří alespoň desítky předmětů.

Chodby zařizujeme raději s měkkým povrchem, aby snížily hluk při chůzi a převozech.

Každý pokoj řešíme individuálně, včetně podlah, kachliček, závěsů, výmalby, světel.

Zářivky používáme jen v technických či kancelářských prostorách.

Co se dá skrýt, skryjeme nebo potlačíme (bezpečnostní osvětlení, vysílače, …).

V obytných prostorách se vyhýbáme skládaným stropům.

Terasy jsou více než balkóny.

Řešíme prostor tak, aby se lidé cítili jako doma.

Promýšlíme detaily.

Velké či dlouhé prostory členíme do zón.