Ples SPOLEČNĚ: pestrá radost až do rána

25. dubna 2022

Ples Společně proběhl v sobotu 23. 4. 2022 v Domě kultury Vsetín nadmíru úspěšně. Již 9. ročník tradiční akce otevřené všem bez rozdílu věku, kulturních kořenů i tělesných hendikepů odvážně otevřel vsetínskou plesovou sezónu po dvou letech omezení souvisejících s pandemií C-19. Čtyřlístek pořadatelů je s průběhem spokojen, počítá s pokračováním akce i v dalším roce.

Ples SPOLEČNĚ: pestrá radost až do rána
25. dubna 2022 - Ples SPOLEČNĚ: pestrá radost až do rána

TZ Ples Společně.pdf

Plesem Společně provázel Libor ČadaSpolupořádající organizace Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, Diakonie ČCE – středisko Vsetín Domov Jitka a Dům kultury Vsetín vsadily na osvědčená jména. Plesem Společně provázel vtipně, vždy však elegantně vsetínský moderátorský klasik Libor Čada, o hudební program se podělily skupiny Gipsy Maro a Skart. Jejich žánrová i etnická různost byly vynikající kombinací vřele přijímanou stovkami nadšených tanečníků.

Ples Společně přivítal letos kolem tří stovek účastníků,“ pochvaluje si Marta Vodáková, jež má v Diakonii Vsetín ples Společně na starosti. Jak dodává, tak vysoká účast rozhodně nebyla po uplynulých dvou letech samozřejmostí. „Přiznávám, že jsme obavy měli, ukázalo se ale, že lidem společenský život chyběl. Využili proto příležitosti a akci si skvěle užili.“

Ohlasy z publika byly nadšenéOhlasy z publika jsou nadšené. Třicátnice Vladimíra nám na plese řekla: „Líbí se mi to moc. Mezi Romy se cítím skvěle. Na plese jsem poprvé, ale účastnila jsem se už například romského festivalu ve Valašském Meziříčí, který bych všem doporučila.“

Romští účastníci středního věku Helena a Roman ples hodnotili dobře: „Je to fajn, jako každý rok. My sem chodíme pravidelně. Akorát teď to dva roky nebylo kvůli koronáči.“

Podobného názoru byla i mladá a usměvavá Romka Adriana: „Ples se mi líbí, je tu skvělá zábava, ruliček do tomboly jsem si koupila za tři stovky, tak se těším, že vyhraju.“

„Na tomhle plese je výborné, že jsou tu bílí i nebílí lidi a že tím, jak je to spojené, není tu ani náznak rasismu. A tak by to mělo být všude. Není to o tom, jak kdo vypadá, ale jaké má srdce,“ hodnotí ples jednotně mladí romští kamarádi Martin, Julius a Marian.

O Romskou muziku se postarala kapela Gipsy Maro za VsetínaDenisa, členka pořadatelského štábu má jasno: „Lidé potřebovali po tom koronaviru vypustit páru, a to se daří!“

Ples Společně za všechny velmi trefně shrnul místostarosta města Vsetín Mgr. Pavel Bartoň: „Moc si to užívám, jsem moc rád, že se to koná. Každá akce, kde se potkají gadžové i Romové, je cenná. Neustále pro společnost i pro sebe hledám cestu, jak obě komunity propojit. I přes finance a energii do toho vloženou se někdy přihodí, že na akci některý vliv převládne. Tady se ovšem potkají lidé z obou stran a můžu říct, že na plese Společně to propojení funguje snad nejvíc.“

Vedle hudebního programu byla úspěšným bodem programu dobročinná ruličkiáda, soutěž v tanci jive nebo fotokoutek. S velký ohlasem bylo přijato také vystoupení Martase alias Salsito -  tanečního instruktora, který během půlnočního překvapení předvedl kubánskou salsu. Pro velký úspěch dal příležitost také účastníkům plesu se tanec naučit – čehož rádi využili.

Vítězové taneční soutěže dostali od pořadatelů dort V pořadí 10. ročník plesu Společně by pořadatelé již rádi uspořádali v řádném termínu, tj. za klasické plesové sezóny před začátkem předvelikonočního půstu.

Mediální partneří plesu Společně jsou: Kostka rádio, Regionální televize, Valašský deník a Vsetínské noviny.