Až do konce s těžkou nemocí. Doma. Spolu. Důstojně.

14. září 2022

“Když jsem byla malá, tatínek mě uspával a držel za ruku. Teď v šestačtyřiceti letech jsem ho za ruku držela já. Lehávala jsem u jeho kanape na provizorním lehátku a celou noc poslouchala, jak oddychuje a modlila se za něj. Poslední noc si k nám lehla i mamka, obě jsme směly být u toho vzácného okamžiku tatínkova vydechnutí. Směly jsme ho propustit a mohly jsme se vnitřně smířit i rozloučit,” vypráví Marie Mazancová, která se později stala dobrovolnicí v mobilním hospici.

Až do konce s těžkou nemocí. Doma. Spolu. Důstojně.
14. září 2022 - Až do konce s těžkou nemocí. Doma. Spolu. Důstojně.

Každým rokem narůstá počet pacientů, kteří mohli zemřít doma za podpory domácích hospiců. Bohužel stále je to jen zlomek lidí z těch, kteří by si to přáli. Zároveň se řada lidí do péče hospice dostane až v úplném závěru svého života, kdy mají před sebou pouze dny nebo dokonce jen několik hodin. “Příčin je několik. Proto bychom rádi naší kampaní DOMA. nejen veřejnosti, ale i ostatním poskytovatelům zdravotní péče ukázali, že i o těžce nemocného pacienta se umíme v domácím prostředí postarat,” říká Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána.

Jednou z příčin je určitě i nedostatečná komunikace závažných zpráv včetně diagnózy a prognózy v čase aktivní (kurativní) léčby ze strany ošetřujících i praktických lékařů. Na druhou stranu pacienti nebo jejich rodiny ze strachu oddalují oslovení hospice. Tím bohužel přicházejí o možnost být v závěru života spolu, doma, s podporou kvalitní zdravotní péče. Služby mobilních hospiců poskytují mnohem více. Kromě profesionální zdravotní péče poskytují také psychosociální služby jak umírajícím, tak jejich rodinám a pečujícím.

Na Vsetínsku se lidé mohou obracet na Domácí hospic Devětsil, který působí pod hlavičkou Diakonie Vsetín. „Domácí hospicovou péči poskytujeme na Vsetíně a v jeho okolí už sedmým rokem. Rodinám, které se rozhodnou pečovat o své nevyléčitelně nemocné a umírající členy doma, pomáhá náš odborný tým. Ten je složený z lékaře, zdravotních sester, sociální pracovnice, psychologa a duchovního,“ vypočítává MUDr. Zdislava Tělupilová, vedoucí lékařka Domácího hospice Devětsil. Službu, která je financována z veřejného zdravotního pojištění, poskytujeme čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu,“ dodává Zdislava Tělupilová. 

Samotná kampaň DOMA. jako každoročně vyvrcholí Papučovým dnem. Ten letos připadá na 5. října. „Věříme, že díky kampani se informace o službách mobilních hospiců dostanou k co nejvíce lidem,” doplňuje Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána.

TZ Až do konce spolu.pdf