Vánoční Krabice od bot potěší na čtyři stovky dětí na Vsetínsku!

11. prosince 2020

Do letošní celostátní akce Krabice od bot se na Vsetínsku zapojilo na 200 dárců! Na sběrné místo Diakonie Vsetín, které se otevřelo 30.11.2020, nosili dárky jednotlivci i maminky s dětmi, ale zapojily se i knihovny, základní školy, zájmové kroužky, spolky hasičů, kluby maminek a v neposlední řadě i obce. Čtyři stovky dárků poputují v týdnu od 7. do 13. prosince k dětem z azylových domů, dětských domovů, ke klientům poradny pro ženy a děti, do klientských rodin terénních sociálních pracovníků a dalším. Všem dárcům patří velký dík!

Vánoční Krabice od bot potěší na čtyři stovky dětí na Vsetínsku!
11. prosince 2020 - Vánoční Krabice od bot potěší na čtyři stovky dětí na Vsetínsku!

TZ Krabice od bot.pdf

Koordinátorkou projektu pro Vsetínsko je Alžběta Machů Koordinátorkou akce pro Vsetínsko byla pracovnice Diakonie Vsetín Alžběta Machů. „Moc nás potěšil zájem lidí ze Vsetínska, a skutečnost, že ani koronavirová krize je nezastavila. Chtěli obdarovat děti z chudších rodin v našem regionu, proto se zaregistrovali na webu www.krabiceodbot.cz, vybrali pohlaví a věk dítěte, kterému chtějí dárek připravit a v týdnu od 30.11. do 4.12. jej donesli na naše sběrné místo“, pochvaluje si Alžběta Machů. Do projektu se zapojilo hodně maminek s dětmi, které akci využily k tomu, aby se děti učily darovat ze svého druhým dětem. Mezi ně patří paní Lucie, která líčí, jak to probíhalo u nich doma: „Dcera mi pomáhala se balením dárků a do jednoho z balíčků se rozhodla přibalit i svoji oblíbenou panenku. Bylo na ní vidět, jakou radost z toho má“.

Díky akci se děti učí obdarovávat druhé dětiNěkteré maminky dokonce bedlivě sledovaly rezervace dárků, a když se u některých věkových kategorií neobjevovaly, rozhodly se nachystat o pár balíčků víc, aby byly obdarovány všechny děti. „Moc nás potěšily i dárky, jejichž obaly byly vyzdobené malůvkami malých dárců,“ říká Alžběta Machů. Dárky do sběrného místa donesli, dovezli nebo poslali poštou lidé ze Vsetína, Zlína, Valašského Meziříčí, Bystřice pod Hostýnem, Horního Lidče, Valašských Klobouk, Valašské Polanky, Rožnova pod Radhoštěm či Vizovic.

Do akce se ovšem zapojila i řada základních škol - například ze Vsetína, Valašských Klobouk a Zádveřic, dále knihovny ze Vsetína a Valašských Klobouk a dokonce i sbory hasičů z Vizovic a Bystřice pod Hostýnem. Na výzvu koordinátorky reagovaly i obce v okolí Vsetína, mezi které patří i obec Růžďka. Ta vyzvala své občany k zapojení do akce a pro zabalené dárky vyčlenila místa, kam mohli dárci své krabice nosit. Nakonec se zde vybralo 33 dárků a pan starosta Rostislav Sypták je poslal se vzkazem, že se do projektu rádi zapojí i napřesrok.

Vybralo se 400 dárků A kam vybrané dárky směřují? „Už během října oslovujeme azylové domy pro ženy a matky s dětmi, dětské domovy, poradny pro ženy s dětmi a další, abychom se dozvěděli počet balíčků, které využijí. Na základě toho vznikne rezervační systém na počet dárků, pohlaví dětí a jejich věk. Je skvělé, že se každým rokem vyberou balíčky pro všechny děti. Díky tomu mohou putovat dárky do všech organizací a služeb a potěšit děti, které by jinak pod stromečkem nic nenašly“, vysvětluje Alžběta Machů. Letos si balíčky odebere Azylový dům pro ženy a matky o.p.s. Vsetín a Uherské Hradiště, Dětský domov Zlín a Smolina, Poradna pro ženy a děti a terénní sociální pracovníci v Rožnově pod Radhoštěm, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Mozaika, Předškolní klub Pramínek a Nízkoprahový klub Rubikon. „Z některých míst, kde už balíčky mají, dostáváme poděkování, která patří všem štědrým dárcům. A my z Diakonie Vsetín se přidáváme – děkuje Vám všem, kdo myslíte na druhé a pomáháte touto cestou,“ uzavírá Alžběta Machů.