Šumný Vsetín 2021 má své vítěze

1. prosince 2021

Páteční vernisáž odstartovala fotografickou výstavu Šumný Vsetín 2021, kterou připravila po 16té v řadě vsetínská Diakonie. Výstava je výsledkem soutěže, do které se letošní rok zapojilo celkem 23 fotografů, dětí i dospělých. Ti zaslali bezmála 200 fotografií, a to na soutěžní témata: Rodina ve městě, Voda ve městě nebo na volné téma.

Šumný Vsetín 2021 má své vítěze
1. prosince 2021 - Šumný Vsetín 2021 má své vítěze

V odborné porotě zasedl patron soutěže vsetínský fotograf Robert Goláň a Pavel BartoňV odborné porotě zasedl patron soutěže vsetínský fotograf Robert Goláň a Pavel Bartoň, aktivní fotograf a místostarosta Města Vsetína. „Díky všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto ročníku. Jsem rád, že na Vsetíně podporujeme tento druh umění, a tak mimo jiné motivujeme začínající fotografy. Díky všem, kteří poslali své fotografie do soutěže a gratuluji všem oceněným,“ sdělil během slavnostní vernisáže Pavel Bartoň. 

V kategorii děti do 15 let se umístila řada dětí navštěvující fotokroužek, který je pod patronátem NZDM Rubikon. Fotografka Lucie Tydlačková ho vede již čtyři roky a k jeho průběhu říká:V letošním covidovém roce se úplně vyměnila parta dětí navštěvující fotokroužek. Začaly chodit nové děti, některé opravdu maličké (1 až 2 třída). Abych děti při procházkách s foťáky více zaujala, rozhodla jsem se propojit samotné fotografování s prvky zážitkové pedagogiky na platformě Učíme venku. V našem fotokroužku příliš neřešíme technické věci okolo fotoaparátů. Za nejpodstatnější považuji to, že se děti zkouší zastavovat a dívat na svět trochu jinýma očima. Pozorujeme detaily v přírodě, stíny stromů, lidí, vlny na vodě apod. a děti se to pokouší vyfotit. Důležitá je pak práce s fotografiemi v počítači, kde se kolikrát objeví úplně něco jiného, než bylo v plánu. Tam už techniku a zákony fotografie využíváme a snažíme se překvapivých momentů využít. Několikrát se nám podařilo vyrazit s foťáky do města, kde děti nejen fotografují, ale učí se komunikovat s lidmi, oslovit je kvůli fotografii, poděkovat apod. Důležitým motorem našeho focení ve městě je soutěž Šumný Vsetín. Snažíme se cíleně věnovat tématům, i když těch příležitostí ve městě nebylo letos mnoho. Mám velkou radost, že se v letošním ročníku podařilo "zhmotnit" hodně zajímavých fotografií dětí, které i se svou obyčejnou fotografickou výbavou, zvládly udělat kus dobré práce. Věřím, že jejich výhry a umístění v soutěži Šumný Vsetín pro ně bude dobrou motivací do dalšího fotografického snažení.“

Ocenění fotografové

Ocenění odbornou porotou si odnesla řada dět navštěvující fotokroužek NZDM RubikonKategorie děti

Rodina ve městě

  1. místo / Tulej Bryen
  2. místo / Tulej Radek
  3. místo / Kandra Denis

Voda ve městě

  1. místo / Kandračová Taylor
  2. místo / Nerodil Martin          

V kategorii dospělí excelovala fotografka Lenka ZavadilováVolné téma

  1. místo / Kandra Matyáš
  2. místo / Kandra Filip
  3. místo / Tulej Filip

 

Kategorie dospělí

Rodina ve městě

1.místo / Lenka Zavadilová

Kvůli covid opatřením se předávala ocenění i venku před kinem Vatra

Volné téma:

2.místo / Veronika Jurčová

3. místo / Lenka Zavadilová, Vojtěch Zikmund

Čestné uznání / Michal Filgas

 

Výstava bude ke shlédnutí ve vestibulu kina Vatra do 9.ledna 2022.

 

Partneři soutěže: Alcedo Vsetín, Dům kultury Vsetín, Fotoklub Vsetín, Muzeum regionu Valašsko, Quantum Solidum CZ, Vodovody a kanalizace Vsetín.

Mediální partneři soutěže: Valašský deník, Vsetínské noviny a Regionální televize.

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín