Poděkování zaměstnancům Domova Jabloňová

16. června 2017

V rámci stáže navštívily pracovnice z Charitní pečovatelské služby v Rožnově a Charity Valašského Meziříčí Domov se zvláštním režimem Jabloňová. Jejich postřehy si můžete přečíst v následujícím dopise, který za všechny stážisty napsala Mgr. Kubečková, sociální pracovnice.

Poděkování zaměstnancům Domova Jabloňová
16. června 2017 - Poděkování zaměstnancům Domova Jabloňová

Vážený pane řediteli,

včera 7. 6. 2017 jsem se se svými dvěma kolegyněmi účastnila stáže ve Vašem Domově se zvláštním režimem Jabloňová. Ze stáže jsme se vrátily nadšené, a proto jsme se rozhodly Vám napsat. Od rána se nám věnovala nejprve paní sociální pracovnice paní Miklová a potom celé dopoledne paní vedoucí paní Novotná.

Z čeho jsme byly tak nadšené? Začnu od prostředí, které jsme měly možnost vnímat jako první. Člověk vejde a hned se cítí jako doma, resp. jako u babičky. Každá drobnost - starožitné skříňky, pohodlná křesílka se starým polstrováním, válečkem malované tapetové vzory na zdech, obrazy ve velkých zdobených rámech, lustry, členitý prostor venkovních chodeb, kde v rohu stojí stoleček s dvěmi křesílky, háčkovanou bílou dečkou a vázičkou, velkou stojací lampou a zarámovanou fotkou Vlasty Buriana. To všechno působí velmi mile a útulně.

Možná před více než 10 lety jsem navštívila velký areál v Kainbachu u Grazu, kde se mj. věnují též lidem s demencí. Z toho co jsem tam tehdy viděla, jsem byla jako v Jiříkově vidění. Včera jsem se přesvědčila, že u nás už jsou první vlaštovky, které dokázaly překlenout dlouhou proluku způsobenou komunismem a dosáhnout úrovně zemí, jejichž vývoj šel kontinuálně a jsou skutečně v sociální pěči na evropské úrovni.

Přejdu k pracovníkům - je vidět, že žijí pro Domov a pro jeho obyvatele. Kromě paní vedoucí a paní sociální pracovnice, z nichž zájem o obyvatele Domova přímo čišel, jsme mluvily také s paní uklízečkou a ta nám několikrát potvrdila, že by svou práci neměnila, protože ji má ráda a má ráda lidi v Domově. Z toho usuzujeme, že opravdu celý tým dělá svou práci dobře a rád, a můžete být na ně právem hrdý. Shodly jsme se, že když jsme vyjely výtahem do druhého patra, kde měli být ležící klienti, a viděly všechny pokoje prázdné a všechny lidi ve společné místnosti, usazené a napolohované v uzpůsobených křeslech, v první chvíli jsme si myslely, že jsme si spletly patro, vždyť jsme přece měly jít k ležícím klientům. Prostě jsme z běžného provozu poznaly zájem o člověka a nasazení pečovatelek a všech pracovníků Domova.

Velice nás zaujaly také rituály, které máte zažité v případě, že některý z obyvatel domova zemře, a které slouží k důstojnému rozloučení jak pro personál, tak pro rodinu. A tak plynule přecházím k obyvatelům Domova. Někteří nám řekli sami, že jsou spokojení a snad nejvíc by mohli říct ti, kteří se o ně starají a  jejich rodiny. Samozřejmě za naši krátkou návštěvu jsme nemohly vidět problémy a nedostatky, které každá služba řeší a ani to nebylo naším záměrem. Přišly jsme se něco nového dovědět, poznat jiný typ služby a byly jsme za tuto možnost moc rády a za všechen čas, který nám byl věnovaný.

Tímto děkujeme paní vedoucí paní Novotné, paní sociální pracovnici paní Miklové, všem zaměstnancům Domova Jabloňová, že nás přijali, Vám za umožnění naší stáže, a všem obyvatelům Domova, že nám dovolili nahlédnout do svého domova.

Za nás účastníky stáže Mgr. Marie Kubečková, sociální pracovnice Charitní pečovatelské služby v Rožnově pod Radhoštěm, Charity Valašské Meziříčí.

Moc děkujeme za milý dopis!

Chcete si o nás přečíst více? Vyberte si téma, které vás baví.