Péče o seniory se výrazně zlepšila. I díky Programu švýcarsko-české spolupráce.

31. května 2017

V květnu letošního roku bylo ukončeno období desetiletého Programu švýcarsko-české spolupráce. Ten mimo jiné podpořil i řadu projektů péče o seniory. Jednotlivé projekty byly představeny na závěrečné konferenci „Šíření dobré praxe v oblasti péče o seniory v České republice“ ve Vsetíně. 

Péče o seniory se výrazně zlepšila. I díky Programu švýcarsko-české spolupráce.
31. května 2017 - Péče o seniory se výrazně zlepšila. I díky Programu švýcarsko-české spolupráce.

TZ Konference Šíření dobré praxe v oblasti péče o seniory .pdf

Péče o seniory se v Česku zlepšuje, přesto má své dlouhodobé problémy. Tím největším je v současnosti nedostatek pracovníků prakticky na všech pozicích. Aktuálním stavem tuzemské péče o seniory a jejími vyhlídkami do budoucna se zabývala konference „Šíření dobré praxe v oblasti péče o seniory v České republice“, která se konala koncem května ve Vsetíně.

Konference 1_2017Termín ani místo konference nebyly vybrány náhodou. Péče o seniory dostala v posledních letech významnou podporu díky Programu švýcarsko-české spolupráce a Diakonie Vsetín byla jedním z příjemců finančních prostředků i zkušeností švýcarské strany.

Díky spolupráci bylo realizováno celkem deset projektů podpory péče o seniory. Jednalo se nejen o rekonstrukce a nákup vybavení v domovech sociálních služeb a domovech pro seniory, ale také o podporu tzv. měkkých aktivit, jako je zavádění nových metod práce se seniory a vzdělávání zaměstnanců.

 

89 % lidí si přeje dožít doma. Podaří se to necelé třetině

Česká populace stárne a téma péče o seniory se dostává do popředí zájmu odborníků i široké veřejnosti. „Podle statistik si 89 % lidí přeje dožít v domácím prostředí. Takové štěstí má ale jen málokdo a ve většině případů není možné tomuto přání vyhovět. Proto se snažíme vytvořit domácí prostředí i v zařízeních pro seniory. Ať již jde o samotné prostředí a vybavení, tak i možnost mít určité soukromí a intimitu,” vysvětluje Dan Žárský, ředitel Diakonie Vsetín, která konferenci spolu s ministerstvem financí spolupořádala.

Konference 2017Do Vsetína dorazili i zahraniční hosté, kteří se na realizaci programu podíleli. „Mohu prohlásit, že celá desetiletá spolupráce byla velkým úspěchem. Realizovali jsme mnoho projektů, které byly zaměřeny na zlepšení péče o seniory a byly mimořádně důležité v kontextu problémů stárnoucí populace. Jsem ráda, že Švýcarsko mohlo být průvodcem na cestě zlepšování kvality života seniorů v České republice,” uvedla Sophie Delessert, vedoucí Kanceláře Programu švýcarsko-české spolupráce.

Na její vystoupení před plným sálem vsetínského zámku navázala i Erika Placella, poradkyně pro zdravotnictví švýcarského Federálního ministerstva zahraničních věcí (FDFA). „V poslední době dochází k novým globálním trendům v celé Evropě. Mění se demografické složení populace, prodlužuje se průměrný věk dožití a posunují se hranice vědění v oblasti medicíny. Zvyšují se i požadavky na péči o zdraví a to v kontextu rozvoje chronických a civilizačních chorob. Tyto změny musíme zohlednit i ve způsobu, jakým poskytujeme péči seniorům. Zdravotnický systém se musí přizpůsobit těmto změnám a musí dojít ke zlidštění podmínek pro dožití. Zdravé stárnutí je třeba vnímat jako investici, nikoliv jako náklad,” uzavřela Erika Placella.

Zeptali jsme se Dana Žárského, ředitele vsetínské Diakonie

Konference, kterou pořádáte, má název „Šíření dobré praxe v oblasti péče péči o seniory v České republice“. Mohl byste nám téma více přiblížit?

Konference 2_2017Dobrá praxe znamená péči na úrovni současného poznání a možností, finančních i lidských. Myslím si, že za posledních deset let jsme v oblasti péče o seniory udělali obrovský krok vpřed, a to i díky podpoře z Programu švýcarsko-české spolupráce. Ale máme ještě velké rezervy a oproti vyspělé Evropě trochu pokulháváme v přístupu k seniorům. A právě tomu jsme chtěli dnešní konferencí pomoci. K výměně zkušeností, vzájemné inspiraci a rozšíření obzorů. Chtěli jsme, aby si návštěvníci odnesli co nejvíce úspěšných příkladů z praxe. Jak v oblasti vybavení, kde jsme řešili například modulární domovy pro seniory, které se dají jednoduše přestavět podle počtu klientů, nebo vybudování bylinkových zahrad. Stranou nezůstaly ani měkké techniky aktivizace seniorů, jako je například bazální stimulace, reminiscenční boxy a podobně. 

Vsetínský Domov Harmonie byl jedním z příjemců grantu z Programu švýcarsko-české spolupráce. Co konkrétně švýcarská strana podpořila?

Jednalo se o stavební práce, nástavbu horního patra budovy a s tím spojené zvýšení kapacity. Dále vybudování bezbariérového výtahu a úpravu stávajících prostor tak, aby vyhovovaly současným standardům. Druhá část prostředků byla využita na nové metody práce se seniory a podporu aktivní spolupráce s dalšími místními institucemi, školou a školkou tak, aby docházelo ke vzájemné komunikaci dětí a klientů domova. Vznikl také prostor připomínající kavárnu, kde se mimo jiné každý týden schází místní pěvecký sbor.

Jak probíhala spolupráce se švýcarskou stranou?

Upřímně řečeno to byl doslova zázrak. Dlouho jsme hledali partnera k přihlášce do projektu a na poslední chvíli se nám podařilo spojit se švýcarskou Diakonií u Curychu. Z naší lokální spolupráce se nakonec stala spolupráce pro celý sociálně neziskový sektor v České republice. Velmi bych ocenil také přístup švýcarské strany k řešení různých dílčích komplikací během projektu. Opravdu byli mimořádně angažovaní a ochotní s námi věci dotáhnout až do úspěšného konce. 

Jaké další výzvy jsou nyní před vámi?

Chybí nám hodně pracovníků. Jedná se o vleklou krizi, která trápí celý neziskový sektor a oblast péče o seniory obzvlášť. Nízké finanční ohodnocení a zároveň vysoká náročnost práce vede k tomu, že se lidé do tohoto oboru příliš nehrnou. Pokud budu konkrétní, rádi bychom přijali dva fyzioterapeuty. Ale jednak je nemůžeme najít a ani nemáme peníze na jejich mzdu. Dostatek kvalitního personálu je nyní jednoznačně největší výzva.

Konference 3_2017U našeho švýcarského partnera jsou v tomto napřed. Mají tam například vlastní systém vzdělávání, který budoucí pracovníky připraví na to, že budou mít méně peněz, než kdyby pracovali v komerčním sektoru, ale budou mít na druhou stranu jistotu, že jejich práce má smysl, pracují v organizaci, která drží důležité hodnoty, a že pomáhají společnosti.

Program švýcarsko-české spolupráce byl důležitou podporou, ale nyní je potřeba, aby k tomu veřejná správa přistoupila systémově a podpořila výrazné navýšení mezd, abychom měli na to udržet kvalitní zaměstnance a budovat odborný tým.

 

Program švýcarsko-české spolupráce a péče o seniory

Program se zaměřuje především na oblasti, které nejsou vůbec nebo jen částečně kryty z jiných finančních zdrojů. V rámci Programu švýcarsko-české spolupráce bylo v České republice realizováno 10 individuálních projektů v oblasti péče o seniory (s finanční podporou celkem 13 052 423 švýcarských franků). Projekty zahrnovaly stavební práce, nákup vybavení a „měkkou část“ – zavádění nových metod práce se seniory jako například bazální stimulaci, reminiscenční terapii, muzikoterapii, aj. 

Podpořeno bylo 6 projektů v Moravskoslezském kraji – Domov pro seniory v Opavě (příspěvková organizace MSK kraje), Domy sv. Václava a sv. Alžběty (Charita Ostrava), Siloe Ostrava (Slezská diakonie), Domov pro seniory ve Frýdlantu nad Ostravicí, Domov pro seniory v Bílovci. Dále 3 projekty ve Zlínském kraji - Dům pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm (Sociální služby Vsetín), Domov Harmonie (Diakonie ČCE Vsetín), Terénní služby na Valašsku (Charita svaté rodiny Nový Hrozenkov) a 1 projekt v Olomouckém kraji - Domov pro seniory v Sobotíně (Diakonie ČCE).

 

Autor TZ: Martin Čepička

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín