Neváhej - pomáhej!, aneb jak se stát naším dobrovolníkem?

„První návštěva v Domově Jabloňová ve mně zanechala velmi pozitivní dojem. Druhá návštěva a povídání se seniory mě jen utvrdilo v tom, že toto je správná volba a cesta, kterou chci jít.“

Neváhej - pomáhej!, aneb jak se stát dobrovolníkem?
Neváhej - pomáhej!, aneb jak se stát naším dobrovolníkem?

O možnosti dobrovolnictví jsem se dozvěděla přes Facebook od mé kamarádky Silvie Sušňové, která pracuje v Diakonii Vsetín jako koordinátorka dobrovolníků. Její nabídka mě hned oslovila. Mám ráda výzvy a tato byla opravdu nevšední. A když mi nabídla, že mi vše vysvětlí a ukáže, nebylo proč váhat.

Staň se dobrovolníkem i ty Nejprve jsem si musela udělat čas na prohlídku všech aktivit, které Diakonie Vsetín provozuje. Nejsou to jen domovy pro seniory, denní stacionář, ale také aktivity s romskými dětmi – školka a nízkoprahový klub RUBIKON na Poschle.

Zpočátku jsem si byla jista tím, že budu pomáhat ve Školičce pro romské dětičky, kterým mám co nabídnout. První dojem z nich byl úžasný. Doma jsem začala přemýšlet. Dětem se věnuje každý, ale co senioři? Kdo se věnuje starším lidem? Nebude právě tam má pomoc potřebnější? Proto jsem přešla od dětí k seniorům. Vůbec toho nelituji, ba naopak, právě oni se stali mojí „srdcovkou“. Ráda za nimi chodím, povídáme si, smějeme se, společně tvoříme, pečeme, vaříme a užíváme si jeden druhého. Návštěvy mě opravdu „nabíjejí“!

Kdybych měla napsat, co je pro mě na dobrovolnictví obtížné, tak to jsou těžké osudy lidí, kteří se už bez pomoci Diakonie Vsetín neobejdou. Proto se snažím právě těmto lidem život zpříjemnit.

Dobrovolnictví bych doporučila lidem, kteří stále hledají svoji „cestu“. A také těm, kteří přemýšlejí nad zbytečnostmi a malichernostmi. Přijďte si srovnat své životní hodnoty. Zde pochopíte, co máte a budete si více vážit svého života, přátelství a lidí, kteří vás mají rádi.

A kdo nemá odvahu jít sám, může jít se mnou. Stačí napsat na mail: dobrovolnici@diakonievsetin.cz.

Monika Strbačková Křenková, dobrovolnice Diakonie Vsetín