Náš příběh II: Každý den vyrábí desítky rybiček ze dřeva, dostanou je noví dárci Diakonie Vsetín

12. srpna 2016

Už dávno přesáhl počet dřevěných rybek, rodících se v šikovných rukou pana Miroše, hranici dvou set kusů. Práce se dřevem ho těší. Rybku může získat každý, kdo se stane prvodárcem Diakonie Vsetín.

Náš příběh II: Každý den vyrábí desítky rybiček ze dřeva, dostanou je noví dárci Diakonie Vsetín
12. srpna 2016 - Náš příběh II: Každý den vyrábí desítky rybiček ze dřeva, dostanou je noví dárci Diakonie Vsetín

Pan Miroš žije v domově pro seniory Domově Harmonie právě rok. Ve svém pokoji, kde bydlí sám, si zřídil malý pracovní koutek. Není toho moc, co potřebuje ke svému koníčku: jeden stolek a svěrák, různé pilky, brusné papíry a po šuplících kupu dalších pomocníků. „Když pan Miroš projevil zájem o práci se dřevem, sháněla jsem nejdříve vhodný nožík a další nářadí. Obrátila jsem se na několik místních řezbářů, kteří mi ochotně poradili,“ líčí Martina Fojtů, která v Domově Harmonie organizuje výtvarné činnosti se seniory. „Dalším úkolem bylo sehnat vhodný materiál k tvoření. Když se vše podařilo, nestačila jsem se divit, jak se pan Miroš do dřevořezby pustil. Během jednoho týdne stihl vyrobit stovku krásných dřevěných rybiček,“ popisuje Martina Fojtů.Pan Miroš rád vyrábí i na venkovních terasách, spolu s dalšími obyvateli Domova

„Často mě trápí nespavost. Jsou dny, kdy už od dvou hodin ráno nespím, jen se převaluji a těším se, až budu moci začít brousit,“ směje se pan Miroš. Před pátou ranní už většinou sedí u svého pracovního stolku a vyřezává nebo brousí… Pan Miroš se v mládí vyučil krejčím, poté soustružníkem. Byl nadšeným radioamatérem. Speciální mapa světa pro radioamatéry trvale zdobí stěnu nad jeho postelí. Se dřevem dříve moc nepracoval, ale pamatuje si, že ve škole vyřezávali vánoční Betlém.

Dnes ho práce se dřevem moc baví. Pracuje ráno i přes den, ale jen po chvilkách, co mu ruce dovolí. Rád vyrábí i na venkovních terasách, spolu s dalšími obyvateli Domova, kteří zde pod vedením paní Martiny tvoří pěkné věci.

Rybičky si pan Miroš nenechává pro sebe. Dává je k dispozici pracovníkům vsetínské Diakonie. Ti se rozhodli, že po jedné věnují každému dárci, jež podpořil práci Diakonie poprvé.

Chcete získat i Vy rybku pana Miroše? Staňte se dárci Diakonie Vsetín! Jak?

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín