MOZAIKA pomáhá ukrajinským rodinám

19. května 2022

24.únor 2022 se stal dnem, který změnil životy všem lidem z Ukrajiny. Někteří z nich přijeli i do Vsetína. Věděli jsme, že budou potřebovat pomoc v mnoha oblastech, aby byli schopni nejen přežít, ale i plnohodnotně žít – mít lékaře, školu či školku pro své děti, kde bydlet a hlavně pracovat, aby nebyli závislí na pomoci druhých. Hned jsme proto začali podnikat potřebné kroky…

MOZAIKA pomáhá ukrajinským rodinám
19. května 2022 - MOZAIKA pomáhá ukrajinským rodinám

Okamžitě jsme jsme nechali přeložit do ukrajinštiny dokumenty služby, aby zájemci a klienti věděli, všechny potřebné informace o službě SAS Mozaika.

Pracujeme na tom, aby maminky měly zaměstnání, naučily se vyřizovat potřebné záležitosti na úřadech10.3. 2022 jsme uzavřeli první smlouvy o poskytování sociálně-aktivizačních služeb s maminkami, které přijely do Vsetína se svými dětmi. Do dnešního dne jsme pomohli celkem 19ti rodinám (z toho je 31 dospělých a 37 dětí).

Pracujeme na tom, aby maminky měly zaměstnání, naučily se vyřizovat potřebné záležitosti na úřadech. Doprovázíme je k lékaři nebo hledáme školu či školku pro jejich děti.

Do našich aktivit patří také kurz českého jazyka, který navštěvuje kolem 10 maminek.

Díky projektu G&T (+2 pro UA) jsme získali finanční prostředky na dva pracovníky, kteří od 11. 5. 2022 převzali práci s Ukrajinskými rodinami.

Další aktivitou je zřízení Dětského centra, které děti přivítalo již 24.5. Potřeba Dětského centra vyšla z omezených kapacit místních mateřinek, které již neměly možnost všechny děti přijmout. Cílem je, aby děti měly možnost setkávat se s českým jazykem, adaptovat se na prostředí, setkávat se s vrstevníky a v neposlední řadě rozvíjet své dovednosti a znalosti. V době, kdy budou děti v dětském centru mají maminky zároveň možnost jít na brigádu a tím zvýšit svou samostatnost.

Dětské centrumKurzy ČJ (UK)

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín