Klienti Diakonie před kamerami. Na Jabloňové a Vyhlídce natáčela Česká televize

25. října 2022

Kamera! Klapka! Akce! Povely dobře známé z filmové branže zněly na konci září v poněkud netradičních prostorách. Štáb České televize zavítal do vsetínské Diakonie, aby zde natočil speciální benefiční díl oblíbeného pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli. V něm se první listopadovou neděli od 18.25 hodin na obrazovkách ČT1 v ústředních rolích představí klienti domovů Jabloňová a Vyhlídka či Denního stacionáře Zahrada.

Klienti Diakonie před kamerami. Na Jabloňové a Vyhlídce natáčela Česká televize
25. října 2022 - Klienti Diakonie před kamerami. Na Jabloňové a Vyhlídce natáčela Česká televize

iVysílání celého benefičního speciálu najdete zde.

 

QR platbaChcete podpořit tento projekt?

Sbírkový účet je 359 666 6359 / 0800. Variabilní symbol je 52.

Nebo pošlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS DIAKONIECCE 90 na číslo 87 777. Cena DMS je 90 korun.

Nebo využijte možnost QR platby.

 

 

TZ pozvání na benefici.pdf

Během dvou natáčecích dnů poznali členové televizního štábu, že klienty Diakonie Vsetín jsou lidé mnoha talentů, s bohatými zkušenostmi a zajímavými životními příběhy. Moderátor pořadu, divadelní a filmový herec Petr Pěknic, si mohl například zahrát fotbal s někdejší československou reprezentantkou Věrou Babicovou, Milada Hasalová se zase s filmaři podělila o rodinné stříbro – recept na vynikající pišingrový dort. Marie Kvasničková pak společně s dalšími klienty připomněla a názorně ukázala, jak se kdysi dralo peří. Došlo i na vyšívání, sázení česneku nebo odpočinek při hraní kuželek.

A jak se vlastně spolupráce s Českou televizí zrodila? Zkusili jsme štěstí a zareagovali na televizní výzvu k podávání přihlášek do nového benefičního speciálu. A uspěli jsme. „Byla to pro nás všechny nová zkušenost a zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat. Televizní štáb byl velmi empatický a ohleduplný, reagoval na naše podněty a nápady. Byl to velice příjemně strávený čas a my moc děkujeme,“ řekla Martina Dudová, aktivizační pracovnice Domova Jabloňová.

Ukázali jsme na kameru i naši oblíbenou sportovní aktivituPodle její kolegyně Moniky Křenkové z Domova Vyhlídka opadly prvotní obavy z natáčení hned po milém setkání s režisérem Vítem Karasem a jeho týmem. „Chování štábu k našim seniorům bylo po celou dobu velmi milé, šetrné. Natáčelo se v příjemném a přátelském duchu a za naše seniory i za sebe mohu říci, že jsme byli nadšení,“ chválila Monika Křenková.

Klienti si podle ní natáčení užili. „Jak sami říkají, odnesli si na ‚stará kolena‘ novou báječnou zkušenost, a ještě dlouho budou vzpomínat. Příchodem do domova pro seniory totiž život nekončí, ale jak vidíme, mohou se otvírat nové možnosti,“ připomněla Monika Křenková.

Návštěvu Diakonie si užili i samotní filmaři. „Točí se tady velice dobře. Všichni nám maximálně vychází vstříc. Jsou perfektní. Zdejší prostředí je krásně opravené. Je skvělé, že lze podzim života trávit v takovém zařízení a s veškerou péčí,“ nešetřil chválou moderátor a herec Petr Pěknic.

Návrat k věcem, co známe, co jsme prožili, je pro spoustu lidí obratem k bezpečí, říká Vít Karas k oblíbenosti seriáluPořad Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli Česká televize tvoří a vysílá už pět sezon. A jde o pořad velmi oblíbený. „Každý týden v neděli před zprávami na ČT1 nás sleduje v průměru od půl milionu do šesti set tisíc diváků. A nejsou to jen starší ročníky, ale také lidé, kterým je třeba třicet, čtyřicet. To je pro nás velmi potěšující,“ prozradil režisér pořadu Vít Karas.

Úspěch seriálu podle něj tkví právě v jeho náplni. „Lidé se rádi vracejí k minulosti. Možná z toho důvodu, že svět je dnes velmi nepřehledný. Návrat k věcem, co známe, co jsme prožili, je pro spoustu lidí obratem k bezpečí. Pro řadu dalších zase inspirace, protože se dozvídají o věcech, které už by možná dnes nikde jinde nenašli,“ vysvětlil Karas.

Tento konkrétní díl, který vznikal ve vsetínské Diakonii, se od ostatních liší tím, že je benefiční. „Jsme tady, abychom pomohli. Abychom získali diváky České televize pro to, aby přispěli na dokončení projektů, které jsou na tomto místě velmi důležité a velmi záslužné. A pokud se u toho navíc pobaví, inspirují a třeba si řeknou: takto by to mohlo vypadat i u nás, takto bychom se měli chovat ke svým starým rodičům, babičkám a dědečkům – tak by to bylo ještě o to lepší,“ řekl Vít Karas.

Získané prostředky využijeme k dotvoření domáckého prostředí v domově seniorů a jeho okolí, říká do kamery Dan Žárský, ředitel střediskaDíl natočený ve Vsetíně bude ČT 1 vysílat v neděli 6. listopadu od 18.25 hodin. Diváci budou moci finančně přispívat formou dárcovských DMS či prostřednictvím QR kódu na sbírkový účet. „Získané prostředky využijeme k dotvoření domáckého prostředí v domově seniorů a jeho okolí tak, aby tu každý z jeho obyvatel našel něco, co mu připomene jeho domek, zahrádku a umožní tu žít a dělat takové činnosti, na jaké byli z domu zvyklí,“ prozradil ředitel Diakonie Vsetín Dan Žárský.

Peníze podle jeho slov půjdou například na pořízení vybavení, nádobí a kuchyňských pomocníků pro vaření, pečení, zavařování a sušení, na vybudování rybníčku s násadou kaprů na zahradě za domovem, na vybudování kneippova chodníku, na zahradní altán, lavičky, venkovní udírnu či zahradní a zahradnické nářadí, sazenice nebo stromky.

Autor textu: Michal Burda, Valašský deník

--------

Během dvou dnů jsme pořídili kratičké video ze zákulisí natáčení. Pustit si jej můžete na tomto odkazu: https://youtu.be/KtlhxthJpcQ.

Autor videa: Dušan Póč

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín