Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení

20. října 2021

Opravdu velkým zájmem reagovali lidé ze Vsetína a okolí na možnost darovat své věci potřebným a zároveň šetřit životní prostředí. Věci, které by doma už jen ležely, přinesli do Sbírky šatstva, kterou organizovala Diakonie Vsetín ve dnech 15. až 16. října 2021. Během dvou dnů lidé přinesli 15 tun oblečení, lůžkovin, hraček a dalších věcí, které budou dál pomáhat lidem v nouzi.

Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení
20. října 2021 - Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení

TZ Sbírka šatstva - vybralo se 15 tun.pdf

Během dvou dnů lidé přinesli 15 tun oblečeníZájem darovat přebytečné oblečení byl opravdu veliký! Během dvou dnů se vybralo 15.260 kg věcí. Z toho 13.310 kg šatstva, bot, peřin a lůžkovin a 1.950 kg skla, hraček a jiných věcí. Do sbírky se zapojily i některé obce a evangelické sbory z okolí: „Lidé v Kateřinicích velice přivítali možnost zapojit se do Sbírky šatstva. Dlouho nic takového nebylo a chtěli pomoci. Rozhodli jsme se proto udělat sběr o několik dnů dříve a poté poslat dodávku s vybranými věcmi na Vsetín,“ uvedla kurátorka Farního sboru ČCE v Kateřinicích Emílie Kamasová.  

Třináct a půl metrů dlouhý kamion se během dvou dnů naplnil hned dvakrát. S nakládáním pomáhali dobrovolníci Diakonie Vsetín i Skauti ze Vsetína (2. dívčí a 4. chlapecký oddíl), 1. HOOD z Hovězí a dorazil i jeden člen ze střediska Klimkovice. „Sbírka pro nás byla příležitostí, jak společně jako skauti pomoct dobré věci. Pořádně jsme si mákli při přebírání stovek pytlů, které jsme nosili a ukládali do náklaďáku. Tím, že oblečení a věci putují dál, se podporuje přirozený koloběh, který nás vede k větší udržitelnosti. To je nám skautům blízké a k této myšlence vychováváme i děti v našem oddíle,“ říká Julie Siri Halašová z oddílu 1. HOOD.

S nakládáním pomáhali dobrovolníci Diakonie Vsetín i Skauti ze VsetínaVšechny vybrané věci jsou už nyní ve skladech Textilní banky v Radiměři u Svitav, kde budou roztříděny a nachystány k odběru. „Děkujeme lidem ze Vsetínska za zapojení do akce. Díky spolupráci s organizací ADRA se vybrané věci dostanou například na Ukrajinu, kde je materiální situace lidí velice špatná. V nedávné době jsme mohli vybavit peřinami a lůžkovinami z našich skladů celou nemocnici v Mukačevu na západní Ukrajině. V ČR jsme měli možnost v tomto roce pomoci v obci Hrušky – dobrovolnicky i materiální pomocí,“ přibližuje Alena Suchánková, ředitelka Textilní banky.

Pokud byste chtěli být informováni o termínu konání Sbírky šatstva v roce 2022, stačí nám napsat na mail: info@diakonievsetin.cz a uvést jméno, příjmení a způsob, kterým chcete být informováni v dalším roce – emailem nebo sms. Takto se k vám dostane informace o Sbírce šatstva měsíc před samotnou akcí.

Na sbírce šatstva mě potěšila lidská spolupráce mezi organizacemi a také přístup jednotlivců k věcem. Na místo vyhození do odpadu, věnovali svůj čas balení, pytlování, převozu, aby mohli věci darovat. Těmito skutky potvrdili i své myšlenky na šetrnost k přírodě a pomoc lidem. Děkuji Diakonii Vsetín, skautům a dalším za jejich dobrý počin,“ zhodnotila akci za město Vsetín, které bylo partnerem akce,  místostarostka Simona Hlaváčová.  

Sponzor akce: Výtahy Vsetín, s.r.o.

Partneři akce: Město Vsetín, Vsetínská sportovní s.r.o.

Mediální partneři akce: ANNA – reklamní agentura, Regionální televize, Valašský deník a Vsetínské noviny.

Chci přispět na práci Diakonie Vsetín