Ples SPOLEČNĚ popáté propojil lidi napříč kulturami

14. února 2018

Pátý ročník Plesu SPOLEČNĚ přivítal na tanečním parketu pestrou společnost lidí. Nezáleželo na věku, vyznání, kulturních kořenech nebo tělesných handicapech – zván byl skutečně každý. Třem stovkám návštěvníků hrály k tanci kapely SKART a Gipsy Maro. Nechyběla tak hudba ke klasickým tancům ani pověstné romské čardáše.

Ples SPOLEČNĚ popáté propojil lidi napříč kulturami
14. února 2018 - Ples SPOLEČNĚ popáté propojil lidi napříč kulturami

TZ Ples SPOLEČNĚ popáté propojil lidi napříč kulturami.pdf

Slovo „Společně“ provázelo návštěvníky plesu celý sobotní večer 10. února, kdy se před nimi otevřely dveře Velkého sálu Domu kultury Vsetín. „Je důležité umět pomáhat druhým, ale také umět pomoc přijímat. Jsme v tom společně. První taneční rytmy patřily tanci „Společně“ a to mazurce, která odstartovala bohatý program plesu Takový je i tento ples – otevřený všem bez rozdílu. Poznávejme se a užijme si tento ples společně“, zaznělo v úvodním pozdravu Jiřího Stanislava z Církve bratrské Maják. Také první taneční rytmy patřily tanci „Společně“ a to mazurce, která odstartovala bohatý program plesu. V půlhodinových intervalech se střídaly kapely SKART a Gipsy Maro a plný taneční parket se vyprázdnil jen výjimečně - třeba při tónech Argentinského tanga v předtančení manželů Martincových nebo během soutěže v tanci, kdy patřil parket jen soutěžícím párům.

Velkému zájmu návštěvníků se těšil také připravený fotokoutek, který letos pořadatelé zařadili poprvé. Cestu k němu si našli snad všichni návštěvníci – pořízené fotografie jsou nyní ke stažení a sdílení na facebooku Diakonie Vsetín. Těsně před půlnocí se losovaly výherní vstupenky a půlnoc patřila vystoupení historického šermu v podání valašskomeziříčské skupiny CONDUCTI.

Druhý tanec „Společně“, tentokrát v romských rytmech, předvedla a učila děvčata ze souboru Romane čaja (v překladu Romské dívky) Gáby Pačanové.Slovo „Společně“ provázelo návštěvníky plesu celý sobotní večer 10. února 2018 „Aktivně tancuji, navštěvuji Taneční klub ve Valašském Meziříčí. S radostí jsem uvítala možnost naučit se několik kroků z choreografie romských tanců, obohatilo mě to,“ vyjádřila spokojenost Markéta Musilová, která je pravidelnou návštěvnicí plesu Společně.

A jaké byly ohlasy účastníků plesu?

Letos  poprvé jsme se na plese rozhodli naučit něco nového - kroky tance tanga. Měli jsme radost, že se nám taneční mistři mohli  přímo věnovat, i když naše taneční kreace byly trošku nemotorné... Také jsme využili fotokoutek, zapojili se všichni z Domova Jitka. Na plese jsme byli až do jeho zakončení, a to mluví samo za sebe, moc se nám tam všem líbilo. Alice Slováková, Domov Jitka

To že na plese uvidíme rytmus, tance, pohyb, barvy - to jsme s manželkou tak trochu čekali. A je nám to jako tanečníkům blízké. Vidět však toleranci, bezprostřednost při takové společenské události, to nás příjemně překvapilo. Uvědomili jsme si znovu, že vždy je možné vidět to dobré a inspirovat se tím. Přejeme vám ať se stále daří dávat lidi a skupiny dohromady.  Stanislav Martinec, jednatel společnosti KOMA MODULAR, s.r.o.

Opakovaně si na Plesu Společně potvrzuji, jak je důležité se vzájemně setkávat napříč různými skupinami v našem městě i okolí při podobných příležitostech a osobně zažívat, že umíme spolu pěkně a pohodově vycházet. Dan Žárský, ředitel Diakonie Vsetín

Pořadatelé plesu SPOLEČNĚ jsou Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, Diakonie Vsetín, Domov Jitka a Dům kultury Vsetín.

Mediální partneři plesu jsou:

Regionální televize: fotogalerie z Plesu Společně

Valašský deník: článek a fotogalerie z Plesu Společně